Przykład (1) projektu modernizacji centrali wentylacyjnej z zastosowaniem ECFANGRID

Projekt

Do modernizacji została zaplanowana centrala wentylacyjna z nawiewem w dużym kompleksie biurowym. Celem klienta była oszczędność energii przy jednoczesnym zapewnieniu najmniejszej możliwej awaryjności systemu. Ostatnia awaria starego systemu, z silnikiem odśrodkowym, spowodowała sześciotygodniowy przestój. Szczególnie, że sytuacja miała miejsce w miesiącach letnich, powodowało to napięcia między administratorem budynku a najemcą, ze względu na brak klimatyzacji. Charakterystyka zastanej jednostki przedstawia się następująco.

a) Karta techniczna urządzenia


Przepływ nominalny70.000 m³/h
Całkowity przyrost ciśnienia1.550 Pa
Moc na wale45 kW
Wymiary wewnętrzne
(wysokość x szerokość)
2.840 mm x 2.840 mm
[Rys. 1] Pierwotnie zainstalowany wentylator

Po pierwsze, całkowity wzrost ciśnienia (dynamiczny + statyczny) musi zostać przekształcony we wzrost ciśnienia statycznego. Ze względu na zmniejszony przekrój wylotu, powstają duże prędkości powietrza, a ciśnienie dynamiczne osiąga wartości > 100 Pa. Tutaj, zgodnie z arkuszem danych, 140 Pa.

Następnie należy obliczyć zużycie energii elektrycznej na podstawie mocy wału. Tylko ta wartość ma decydujące znaczenie dla kosztów energii. Jest on obliczany poprzez podzielenie mocy wału i sprawności poszczególnych komponentów (silnika, paska i przetwornicy częstotliwości).

b) Karta techniczna jednostki dla projektu

Przepływ nominalny70.000 m³/h
Całkowity przyrost ciśnienia1.410 Pa
Elektryczna moc wejściowa49 kW

[Rys. 2] Centrala wentylacyjna do konwersji

Ponieważ kilka identycznych systemów miało zostać zmodernizowanych, klient zdecydował się na pomiar dla pierwszego systemu. Porównanie między b) i c) ujawnia dalszy potencjał oszczędności, który jest korzystny dla nowego projektu. Podczas gdy samo użycie nieobciążonych urządzeń zapewnia najgorsze warunki do konwersji. Pomiar pokazuje, że objętość powietrza i ciśnienie statyczne są niższe niż sugerowałaby karta jednostki, pomimo uwzględnienia żywotności filtra. Pomiar przy częściowym obciążeniu przy 36 000 m³/h (60%) i ciśnieniu statycznym 385 Pa dał w rezultacie elektryczną moc wejściową 11 kW. Uwzględnienie pracy przy częściowym obciążeniu jest niezbędne do późniejszego obliczenia amortyzacji.

c) Pomiary

Przepływ nominalny60.000 m³/h
Całkowity przyrost ciśnienia1.050 Pa
Elektryczna moc wejściowa39 kW

Podsumowanie

Na podstawie pomiarów, ECFanGrid jest projektowany przy użyciu bezpłatnego oprogramowania RoVent10. Oferta obejmuje wszystkie niezbędne części do konwersji (wentylatory, szafa sterownicza, części blaszane, śruby, materiał montażowy) i może być rozszerzona o wyrzutnię, jeśli jest to wymagane. Ponieważ pominięto poprzednio używaną przegrodę, punkt pracy można obniżyć o 80 Pa. Najbardziej wydajną konstrukcją jest 3×3 ECFanGrid z 8 wentylatorami EC pracującymi równolegle. Nowy punkt pracy znajduje się w tabeli poniżej.

Przepływ nominalny60.000 m³/h
Całkowity przyrost ciśnienia970 Pa
Elektryczna moc wejściowa25 kW

Kalkulacja amortyzacji

Za pomocą danych pomiarowych i projektowych można dokonać szczegółowego obliczenia amortyzacji. Indywidualne obliczenia amortyzacji dla tego projektu można znaleźć w załączniku lub pobrać poniżej. Oprócz systemu ECFanGrid, wszystkie materiały instalacyjne i pomiar przepływu objętościowego są wliczone w cenę. Aby pokryć koszty robocizny, w obliczeniach uwzględniono zespół instalacyjny zatrudniony na dwa dni. Cena energii elektrycznej została ustalona na 0,16 € / kWh zgodnie z danymi z inwentaryzacji. Potencjalne dotacje państwowe nie zostały uwzględnione.

Okres zwrotu:2,82 Roku

Rozbudowa i konwersja

Obudowa wentylatora odśrodkowego z napędem pasowym musi zostać zdemontowana w centrali wentylacyjnej za pomocą szlifierki kątowej, porównaj Rysunek 3. Następnie ściana grodziowa jest montowana hermetycznie zgodnie z załączoną instrukcją montażu. Znajduje się ona w załączniku lub do pobrania, patrz poniżej. Wszystkie części znajdują się w zestawie. Następnie każdy wentylator jest wkładany do ściany kolejno od góry do dołu. Na zewnątrz obudowy, szafa sterownicza jest mocowana za pomocą nakrętek. Korzystając z dołączonych kabli, kanałów kablowych i przepustów panelowych, każdy wentylator jest teraz podłączany do szafy sterowniczej. Aby móc mierzyć przepływ objętościowy, dostarczony czujnik przepływu jest podłączany do pierścieniowego przewodu pomiarowego wentylatorów. Teraz można uruchomić system. Rysunki 5, 6 i 7 przedstawiają przebudowany system ECFanGrid.

[Rys. 7] Szafa sterownicza ECFanGrid